panele-sloneczne-fotowoltaika

Fotowoltaika – definicja, produktywność i technologia

Proces technologiczny i popularność na świecie

energia_slonecznaTerminem powszechnie używanym do określenia cyklu pozyskiwania i przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną przy pomocy urządzeń fotowoltaicznych technicznych jest fotowoltaika.
Proces przemiany promieni słonecznych w prąd elektryczny jest zjawiskiem czysto fizycznym wynika z procesu fotoelektrycznego. Jednostka światła (foton) wzbudza płytkę krzemową (z nich zbudowany jest panel) do wzbudzenia elektronu między poziomami energetycznymi atomu krzemu, a tworzący się przez to defekt elektronowy powoduje przepływ prądu.
Rosnąca w społeczeństwie świadomość na temat ochrony środowiska i możliwości techniczne popularyzują pozyskiwanie energii elektrycznej z naturalnych źródeł, co umożliwiają m.in ogniwa fotowoltaiczne. W idealnym modelu wykorzystując produkty fotowoltaiczne możemy zasilić dany obiekt bez użycia zewnętrznego prądu z ogólnie dostępnej sieci. Rynek polski związany z fotowoltaiką, cały czas się rozwija, wprowadzane są nowe programy dofinansujące, szkoleniowe, dzięki czemu możemy liczyć na to, że produkty dostępne na rynku są tańsze dla prokonsumentów.

Fotowoltaika - jak to działa?

Dziś głównie stosowną technologią w panelach słonecznych jest umieszczanie w nich mniejszych elementów, określanych mianem ogniw słonecznych, które produkowane są z materiału półprzewodnikowego – najczęściej wybieranym jest krzem, ze względu na cenę i efektywność.

Cząsteczka zwaną fotonem wpływa na ogniwo słoneczne i prowadzi do jonizacji materiału półprzewodnikowego. Wzbudzony elektron między poziomami energetycznymi atomu krzemu, tworzy defekt elektronowy, który powoduje przepływ prądu.

Jak z upływem czasu zmienia się fotowoltaika?

Obecnie na rynku fotowoltaicznym możemy zauważyć drastyczny spadek cen związanych z urządzeniami, jest to związane między innymi z udoskonaleniem technologii, przemysłu i dostępności nowych materiałów. Rośnie ilość firm, które oferują usługi fotowoltaiczne, dzięki czemu mamy coraz więcej doświadczonych instalatorów. Nowoczesne ogniwa słoneczne w swoim procesie produkcyjnym wykorzystują krystaliczny krzem lub cienkowarstwowe materiały półprzewodnikowe do produkcji energii elektrycznej.

Jako doświadczona firma w branży fotowoltaicznej, oferujemy najwyższej jakości produkty, które posiadają wysoką wydajność i moc wyjściową. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Tags: No tags

Comments are closed.